Dr. Kokas Edit Anna
Győri Mediátor Műhely – alapító
„Nehéz olyat kitalálni aminek mindenki örül, de azért lehet.”
Janikovszky Éva
A mediáció választásával a felek az örökös harc és a bosszúállás kérészéletű öröme helyett lehetőséget adnak maguknak és egymásnak arra, hogy mindenki elégedetten, egyaránt nyertesként álljon fel a beszélgetés után.
Hátterem
Sokévnyi jogászi munkám során világossá vált számomra, hogy egy konfliktushelyzetben a jog nem feltétlenül ad mindenki számára megnyugvást nyújtó megoldásokat.
Személyes tapasztalataim is azt mutatják, hogy ha egy másik nézőpontból is hajlandóak vagyunk ránézni a problémára és megértjük és/vagy megérezzük az addig szemben álló fél mozgatórugóit, akkor saját magunk is meg tudjuk hozni azokat a döntéseket, amelyek lehetővé teszik a vita lezárását és akár a hosszú távú együttműködést.
A jó kapcsolat kialakítása különösen fontos akkor, amikor a konfliktus következményei gyermekeinket is érintik. Megtapasztaltam a mozaikcsalád nehézségeit és szépségeit is és tudom, hogy gyermekeink lelki egészsége a szülők együttműködési és belátási képességén múlik.
Tagja vagyok a Válási és Gazdasági Mediátorok Országos Egyesületének.
A mediáció számomra
A saját szerepemet mediátorként a folyamatban leginkább a japán kintsugi művészeti technika és a mögötte lévő filozófia analógiájaként tudom leírni. A kintsugi alkalmazásával a törött kerámiákat nem dobják ki, hanem a repedéseket aranylakkal összeragasztva és így a hibákat láthatóvá téve új, használható tárgyakat hoznak létre. Bármilyen megrepedt kapcsolat esetén van esély arra, hogy egy új minőségben tovább működjön, vagy a lezárás a lehető legkevésbé legyen fájdalmas.
Mediátorként az aranyragasztó nálam van, de a döntés joga a felek kezében marad.